Dom i ogród

Poziomki

Uprawa poziomek jest podobna jak truskawek, jedynie słabiej rosnące odmiany należy nieco gęściej sadzić, a mianowicie linie odległe powinny być co 60 cm, zaś na liniach co 20 cm po 3 rozsady razem w odstępach 7 centymetrowych. Pora sadzenia poziomek wypada zawsze na wczesną wiosnę, o ile ziemia została uprawiona przed nastaniem zimy i w połowie sierpnia, wówczas kiedy sadzić zmuszeni jesteśmy po zbiorach wcześniejszych jarzyn np. szpinak, groszek itp.

W sadach krzaczastych znakomicie mogą być zastosowane, bo znoszą dosyć dobrze niewielki cień drzew, przez to w liniach drzew mogą być z pożytkiem uprawiane, oczywiście należy wówczas znacznie lepiej nawozić ziemię między drzewami.

Poziomki wymagają obfitego zasilania nawozami wapienno – potasowo – fosforowymi, do tego celu znakomicie nadaje się thomasówka i kainit. Na ziemi gliniastej, wilgotnej, kainit trzeba zastąpić taką samą ilością popiołu drzewnego. Nawozy te zawsze rozsiewać wcześnie na wiosnę lub na początku lipca, na kilka dni przed motykowaniem ziemi między roślinami.

Unikać zasilania nawozami azotowymi jak na przykład gnojówką, mączką rogową, saletrą chilijską, siarczanem amonu itp., po połowie lipca. Zasilone truskawki lub poziomki późno nawozami azotowymi bardzo cierpią w zimie od mrozów. Na wiosnę znowu, chociaż zaczną nieraz nadzwyczaj bujnie rosnąć mało wypuszczają łodyżek kwiatowych, kwitną słabo, zawiązują owoce leniwo i późno. Dojrzewanie owoców w takich wypadkach bywa nieraz opóźnione o 10 – 15 dni. Jest to dla plantacji niezmiernie ważny szczegół, bo każdy hodowca wie bardzo dobrze, że owoce najwcześniejsze dają główny zysk, a co najważniejsza łatwy zbyt.

Odmiany handlowe:

Poziomki miesięczne okrągłe. Owoce ma niewielkie okrągłe, nadzwyczaj obfite, szkarłatno-czerwone , soczyste i bardzo słodkie. Udają się bardzo dobrze na ziemiach piaszczystych suchszych. Na suszę i mrozy zupełnie wytrzymałe.

Poziomki miesięczne olbrzymie. Owoce ma wielkie podługowate, purpurowo-czerwone, soczyste, delikatne, słodkie. Wzrost roślin bardzo silny, zdrowy, owocowanie obfite trwa całe lato. Na grunt niewybredne.

Poziomki miesięczne białe. Owoce ma dosyć duże, wydłużone, żółtawo-białe, soczyste, deserowe, bardzo smaczne. Wzrost bardzo silny i zdrowy, na mróz rośliny wytrzymałe.